تماس تلفنی با دکتر رادخواه
سنگ های کلیه

سنگ های کلیه

سنگ کلیه

ادرار مایعی حاوی مواد زاید بدن است که معمولا به صورت فوق اشباع است. بدین معنی که در صورتی که جایی رها شود، رسوب می کند. برای جلوگیری از رسوب و تشکیل سنگ در بدن چندین مکانیسم وجود دارد. یکی جریان مداوم ادرار است که تاکید مصرف مایعات فراوان به همین دلیل موجب کاهش تولید سنگ می شود و همچنین میزان اشباع را کاهش می دهد. دیگری ترشح موادی در ادرار است که میزان رسوب را کاهش می دهد.
همانطور که می دانید درد شدید و غیر قابل تحمل شایعترین علامت سنگ کلیه است. این درد در پهلو حس می شود و ممکن است به سمت بیضه همان طرف تیر بکشد.
همانطوری که جنس سنگها در کلیه متفاوت است، سرعت تشکیل سنگ نیز متغیر است. ممکن است سنگی در مدت اندکی تمام سیستم کلیه را پر کند، و سنگی دیگر سالها با همان اندازه در کلیه باقی بماند. سنگهای که حرکت کنند یا موجب انسداد شوند ایجاد درد می کند. درد سنگ کلیه قطع و وصل می شود، اغلب یک طرفه است و تهوع و استفراغ ایجاد می کند. درد کلیوی می تواند با دردهای دیگری نظیر دردهای کمر و گوارشی اشتباه شود.
سنگهای کلیوی که کوچکتر از 5 میلی متر هستند احتمال دفع خودبخودی بالایی دارند. اغلب سنگهای 5 تا 15 میلی متری قابل درمان از طریق سنگ شکنی خارج بدنی دارند ولی سنگهای بزرگتراز 15 میلی متر اغلب نیاز به مداخله جراحی دارند. این عمل ممکن است عمل جراحی با شکاف یا با ایجاد سوراخی از طریق پوست سنگ خارج می شود.

مقالات مرتبط:

نارسایی کلیه

سرطان کلیه و روش تشخیص

کیست های کلیه

تومور های نسج کلیه

ساعات کار مطب

شنبه                    21:30 - 18:30
دوشنبه                21:30 - 18:30
چهارشنبه             21:30 - 18:30

آدرس مطب و تلفن

   تهران- شهرک غرب- بلوار پاک نژاد - بین دادمان و دریا- مرکز پزشکی یادمان - طبقه اول

  88591523

   info@drradkhah.com

آدرس مطب دکتر رادخواه

جستجو