تماس تلفنی با دکتر رادخواه
تومورهای مثانه

تومورهای مثانه

مثانه
کلیه انسان به صورت پیوسته ادرار تولید میکند. ادرار تولیدی توسط لوله حالب از کلیه خارج می شود. مثانه کیسه ای است که توانایی پذیرش ادرار بدون افزایش فشار را دارد. به طور  متوسط وقتی مثانه در حدود 150 میلی لیتر ادرار دارد به سیستم عصبی فوقانی و مغز اطلاع میدهد که حاوی ادرار است لیکن تعجیلی در تخلیه وجود ندارد. در حدود 350 میلی لیتر مثانه به مغز اعلام آمادگی برای تخلیه می کند ولی باز امکان صبر تا رسیدن به موقعیت مناسب تخلیه وجود دارد. از حدود 500 میلی لیتر مثانه به مغز اعلام میکند که هر چه سریعتر بایست موقعیت تخلیه را فراهم سازد.
مثانه ساختار بسیار پیچیده ای دارد و تنظیم عصبی حفظ و تخلیه ادرار بسیار منظم، دقیق و پیچیده است ولی از بسیاری از شرایط محیطی نظیر استرس، دما، میزان تولید ادرار توسط کلیه تاثیر می پذیرد.
همانطوری که می دانید ادرار حاوی مواد زاید بدن است که به به شدت تغلیظ شده. مثانه پوششی خاص دارد که امکان حفظ این ماده مضر و محرک را برای ساعتها دارد.
در زمان مناسب و در شرایط عادی فرد فقط لازم است که اسفنکتر (شیر خروجی ادرار) را شل کند تا ادرار به سرعت خارج شود.
در مواردی که مجرای خروجی ادراری انسداد داشته باشد (نظیر بزرگی پروستات) مثانه با افزایش فشار جداری و ضخامت بر این فشار غلبه می کند. در صورتی که مثانه امکان افزایش فشار به میزانی بیشتر از فشار خروجی را نداشته باشد، بیمار دچار احتباس ادراری خواهد شد.
گاهی اعصاب محیطی مشروب کننده مثانه یا عضله مثانه دچار مشکل می شوند و در نتیجه مثانه فشار جداری خود را از دست می دهد و امکان تخلیه مثانه از دست می رود.
در برخی بیماران که پوشش سطحی مثانه دچار اختلال می شود و نمی تواند نقش سد رادرست اجرا کند، بیماران دچار علایم تحریک ادرار مثل تکرر، سوزش، درد مثانه و فوریت در تخلیه ادرار می شوند.
آسیب به عصب دهی مثانه مانند شکستگی ستون فقرات، شکستگی لگن، سکته مغزی و MS می تواند منجر به انقباضات خودبخودی مثانه و ریزش ادرار شود یا مثانه قدرت انقباضی خود را از دست داده و منجر به احتباس ادرار شود.

 

مقالات مرتبط:

مثانه عصبی

دیورتیکولهای مثانه

فیستول های مثانه

سنگ های مثانه

هشدار درباره سرطان مثانه درمردان وزنان/سن و علایم ابتلا به سرطان مثانه

 

ساعات کار مطب

شنبه                    21:30 - 18:30
دوشنبه                21:30 - 18:30
چهارشنبه             21:30 - 18:30

آدرس مطب و تلفن

   تهران- شهرک غرب- بلوار پاک نژاد - بین دادمان و دریا- مرکز پزشکی یادمان - طبقه اول

  88591523

   info@drradkhah.com

آدرس مطب دکتر رادخواه

جستجو