تماس تلفنی با دکتر رادخواه
مثانه عصبی

مثانه عصبی

مثانه  عصبی (نروژنیک)

مثانه مانند احشای دیگر داخلی فاقد حس سوماتیک است و بیشتر تحت کنترل اعصاب اتونوم سمپاتیک و پارا سمپاتیک می باشد. بدین معنی که مثانه مانند پوست حس سرما، گرما یا لمس ندارد ولی در صورت التهاب داخلی یا کشش جداری احساس درد مبهم لیکن شدید در زیر شکم میکند. کنترل عصبی مثانه توسط اعصاب مثانه که ازنخاع سرچشمه می گیرند انجام می شود. مغز در انسان نقش مهار کننده بر مثانه دارد یعنی وقتی برای اولین بار مثانه به مغز اطلاع می دهد که ادرار دارد، مغز به راحتی به مثانه دستور صبر می دهد و تا زمانی که مثانه کاملا پر نشده باشد، اثر مهار کننده مغز ادامه دارد  این زمانی است  که مغز به مثانه  دستور تخلیه می دهد. درصورت غلبه حس پری ادرار به کنترل مهای مغز، ادرار بی اختیار خارج می شود.
مثانه عصبی (نروژنیک) در صورتی رخ می دهد که به هر دلیل نقش تحریکی مثانه یا نخاع تشدید شود یا نقش مهاری مغز تضعیف شود ویا به هر دلیل اعصاب مشروب کننده مثانه قطع شود.
در صورتی که نقش مهاری مغز حذف شود مثل سکته مغزی یا شرایط قطع نخاع فوقانی، مثانه با اولین پیام پر شدن انقباض پیدا می کند و ادرار بی اختیار تخلیه می شود. در صورت قطع اعصاب محیطی مثانه مثل قطع نخاع تحتانی یا دیابت، مثانه خاصیت انقباضی خود را از دست می دهد و از ظرفی شبیه بادکنک تبدیل به ظرفی شبیه کیسه پلاستیکی می شود که خاصیت تخلیه ندارد و بیمار احتباس ادرار پیدا می کند.
پیچیدگی عصب دهی سیستم عصبی به حدی است که مشکلات حتی خفیف سیستم عصبی و عضلانی ، موجب اختلال تطابق مثانه و مجرا شده و علایم ادراری مثل سوزش و تکرر، حس باقی ماندن ادرار و مشکلات تخلیه مثانه و حس عدم تخلیه کامل شود.
برای بررسی سیستم عصب دهی و فعالیت عضلانی مثانه از تستی به نام یورودینامیک استفاده می شود.

 

مقالات مرتبط:

دیورتیکولهای مثانه

فیستول های مثانه

سنگ های مثانه

تومورهای مثانه

هشدار درباره سرطان مثانه درمردان وزنان/سن و علایم ابتلا به سرطان مثانه

ساعات کار مطب

شنبه                    21:30 - 18:30
دوشنبه                21:30 - 18:30
چهارشنبه             21:30 - 18:30

آدرس مطب و تلفن

   تهران- شهرک غرب- بلوار پاک نژاد - بین دادمان و دریا- مرکز پزشکی یادمان - طبقه اول

  88591523

   info@drradkhah.com

آدرس مطب دکتر رادخواه

جستجو