تماس تلفنی با دکتر رادخواه

بزرگی خوش خیم پروستات

سلولهای غده پروستات در طول سالیان متمادی تحت تاثیر هورمونهای مردانه بزرگ و بزرگتر می شوند به طور معمول در دهه 50 به حدی از رشد می رسند که ممکن است مجرای ادراری که از مرکز این غده عبور کرده تحت فشار قرار دهد و علایم ادراری ایجاد کند. از آنجا که بزرگ شدن پروستات بسیار بطئی است لذا علایم بسیار کند پیشرفت می کند و در بسیاری از موارد بیمار متوجه تغییرات ادراری نمی شود تا اینکه بسیار آزار دهنده شده یا موجب قطع کامل جریان ادرار شود.
ممکن است افرادی بزرگی خوش خیم پروستات را بدون علایم ادراری داشته باشند. صرف بزرگی پروستات احتیاج به درمانی ندارد. بسیاری از بیماران پس از اینکه از بزرگی پروستات مطلع شدند تقاضای درمان برای کوچک کردن پروستات دارند که درخواست درستی نیست. درمان بزرگی خوش خیم پروستات به منظور رفع علایم ادراری انجام می شود و نه کوچک کردن آن.
در مردان بالای 50 سال که جهت بررسی پروستات مراجعه می کنند غربالگری جهت اطمینان از عدم وجود سرطان پروستات انجام می شود.
در صورتی که علایم ادراری آزار دهنده باشد درمان دارویی شروع می شود. در بسیاری از موارد پاسخ درمان دارویی بسیار رضایت بخش است و بیمار احتیاج به عمل جراحی پیدا نمی کند. لیکن در صورتی که درمان دارویی پاسخ مناسب ندهد و بیمار کماکان علامت دار باشد درمان جراحی لزوم می یابد.
جراحی های پروستات را می توان به دو دسته کلی باز و بسته تقسیم کرد. عمل جراحی باز که مناسب پروستاتهای بسیار بزرگ می باشد عمل جراحی ایمنی است که بر خلاف شایعات عامه میزان بی اختیاری ادراری پس از آن بسیار اندک است و میزان عود بزرگی خوش خیم پروستات در آن بسیار اندک است. اعمال جراحی بسته که بیماران اغلب به عنوان لیزری یاد میکنند، مناسب پروستاتهای کوچک است. بنابراین اندازه  پروستات بیمار است تعیین کننده انتخاب نوع عمل است و به عنوان پزشک با تعیین اندازه پروستات نوع عمل را انتخاب می کنم وگرنه توانایی و تجهیزات هر دو نوع عمل که جزو اعمال روزمره ماست، در اختیار است.
باید یادآور شد که کسانی که برای بزرگی خوش خیم پروستات عمل می شوند فقط قسمت داخلی و مرکزی پروستات برداشته می شود بنابراین این افراد در مقابل سرطان پروستات ایمن نمی شوند و نیاز به پیگیری های دوره ای برای بررسی سرطان پروستات دارند. این اشتباهی است که غفلت از آن موجب این تصور عوام می شود که عمل پروستات موجب ایجاد سرطان پروستات می گردد که کاملا غلط است.
برخی بیماران از ما تقاضا می کنند که در صورتی که عمل جراحی لازم شد کل پروستات خارج شود که این کار فقط در درمان سرطان پروستات انجام می گردد و عوارض آن برای بزرگی خوش خیم پروستات قابل قبول نیست.

 

مقالات مرتبط:

 التهاب پروستات

ساعات کار مطب

شنبه                    21:30 - 18:30
دوشنبه                21:30 - 18:30
چهارشنبه             21:30 - 18:30

آدرس مطب و تلفن

   تهران- شهرک غرب- بلوار پاک نژاد - بین دادمان و دریا- مرکز پزشکی یادمان - طبقه اول

  88591523

   info@drradkhah.com

آدرس مطب دکتر رادخواه

جستجو