تماس تلفنی با دکتر رادخواه
ناباروری مردان و واریکوسل وبیوپسی بیضه

ناباروری مردان و واریکوسل وبیوپسی بیضه

ناباروری مردان

در صورتی که زوجی یک سال پس از تصمیم گیری به باروری و با نزدیکی بدون پیش گیری بارداری رخ ندهد زوج نابارور شناخته می شوند. حدود 40% موارد ناباروری منشا مردانه دارد، 40% موارد منشا زنانه و 10% باقی هر دو مشگل دارند و در 10% موارد هیچ کدام مشکلی ندارند.
پس ازمعاینه، درناباروری مردها تقریبا همیشه از آنالیز مایع منی (سمن) استفاده می شود که نمایانگر شرایط باروری مرد است. در این آزمایش جزییات بسیاری وجود دارد که مهمترین آنها حجم، تعداد، حرکت و میزان اشکال طبیعی اسپرم ها می باشد.
دلایل زیادی برای ضعف باروری مردان وجود دارد. یکی از مهمترین دلایل فیزیکی واریکوسل است و از دلایل عمده دیگر اختلالات ژنتیک است. اختلال ژنتیک ممکن است اختلالات کروموزومی، یا اختلال در کروموزوم جنسی مردانه Y  می باشد و گاهی در سطح ژنهای مسئول ساخت اسپرم است.
واریکوسل واریس وریدهای بیضه است. ورید های زیر قلب دریچه هایی دارد که از برگشت خون از قلب به پایین جلوگیری می کند. واریس یعنی خونی که باید بر خلاف جاذبه از پایین به سمت قلب برود به پایین برگشت پیدا می کند که به دلیل نقص این دریچه های وریدی پس زده و وریدها پیچ در پیچ  و متورم می شوند. همین واقعه در مورد ورید های بیضه رخ می دهد. دلیل نقص دریچه ها عیب ساختاری بدن و در اثر اختلال ژن ها است. کارهای بسیار سنگین می تواند واریکوسل را تشدید کند لیکن معمولا واریکوسل را ایجاد نمی کند. واریکوسل می تواند منجر به کاهش حرکات، افزایش تعداد اسپرمهای غیر طبیعی و در نهایت کاهش تعداد اسپرم شده و موجب کاهش باروری شود. هر چه واریکوسل شدیدتر باشد، ضعف باروری نیز بیشتر خواهد شد. در ضمن هر چه بیضه به مدت طولانی تری در معرض واریکوسل باشد، ضعف اسپرم نیز به تدریج بیشتر می شود.
درمان واریکوسل بستن فیزیکی وریدهایی است که کفایت ندارند. لازم به توضیح است از آنجا که مشکلات این وریدها فیزیکی است درمان مربوطه نیز فیزیکی است و واریکوسل درمان دارویی ندارد. درمان واریکوسل جراحی و بستن ورید های بیضه است. امروزه بهترین نوع عمل جراحی به روش میکروسکوپیک است که در طی آن تمامی ورید ها بدون آسیب به شرایین، مجاری لنفاوی و لوله منی بر بسته می شوند. شرایین بیضوی بسیار ظریف هستند و احتمال آسیب دیدن در طی عمل بدون درشت نمایی وجود دارد. این شرایین نسج اسپرم ساز بیضه را مشروب کرده که برای اسپرم سازی حیاتی است و شانس درمان ناباروری با حفظ شایین بیشتر است.   
درمان دارویی نقش اندکی در درمان ناباروری مردان دارد ودرمان قطعی معمولا برای درمان دارویی به تعویق نمی اندازند.
در صورتی که امکان بهبود اسپرموگرام ممکن نباشد، استفاده از روشهای کمک باروری بهره می گیریم.

ساعات کار مطب

شنبه                    21:30 - 18:30
دوشنبه                21:30 - 18:30
چهارشنبه             21:30 - 18:30

آدرس مطب و تلفن

   تهران- شهرک غرب- بلوار پاک نژاد - بین دادمان و دریا- مرکز پزشکی یادمان - طبقه اول

  88591523

   info@drradkhah.com

آدرس مطب دکتر رادخواه

جستجو