تماس تلفنی با دکتر رادخواه
نارسایی کلیه

نارسایی کلیه

     وظیفه اصلی کلیه دفع مواد زاید و همچنین تنظیم آب و املاح است. بدین معنی که مواد باقی مانده از متابولیسم مواد بدن که اغلب اوره است باید در ادرار دفع شود. در ضمن باید کلیه توانایی تنظیم آب بدن را داشته باشد مثلا در هوای گرم و شرایط روزه داری ادرار بسیار زرد و غلیظ و پس از مصرف مایعات فراوان ادرار سفید و رقیق می شود. در این بین مواد معدنی مثل سدیم، پتاسیم، کلسیم و بسیاری از املاح دیگر بایستی در سطح ثابت خونی باقی بماند.

کلیه برای انجام این امور از فیلتر کردن خون استفاده می کند. در پروسه فیلتر کردن بسیاری ازمواد مثل پروتیین ها و گلوبولهای قرمز و سفید و آنتی بادی های سیستم ایمنی نباید وارد ادرار شود. کلیه برای انجام این امور ظرفیتی بسیار بالاتر از نیاز دارد. به این معنی که برای برطرف کردن نیاز های بدن 25% از یک کلیه کفایت می کند. همین شرایط است که امکان اهدای کلیه را به انسان می دهد. یعنی ظرفیت 50% برای یک کلیه باقی می ماند به شرطی که عملکرد کلیه باقی مانده سالم باشد. به همین دلیل برای فردی که قصد اهدای کلیه دارد بایستی تمامی بررسی انجام شده و از هر گونه اهتلال عملکرد کلیوی اطمینان حاصل شود در غیر این صورت تحمل از دست رفتن 50% ظرفیت کلیوی را نخواهد داشت.

بیماری های کلیوی به دو دسته کلی تقسیم می شوند: بیماریهای داخلی (نفرولوژی) و بیماریهای جراحی (ارولوژی). بیماریهای داخلی یعنی بیماریهای نسج و نفرونهای کلیه و بیماریهای ارولوژی اغلب ناشی از انسداد مثل سنگ یا توده هایی که موجب اختلال در جریان ادرار می شود یا اختلال جریان خون می شود.هر دوی این بیماریها می توانند منجر به نارسایی کلیوی شوند.

شایعترین دلیل نارسایی کلیه در دنیا دیابت و فشار خون است. بیماریهای نفرونها که منجر به آسیب لوله های جمع کننده کلیوی شده و عملکرد کلیه از دست می رود. انسداد های طولانی مدت مثل سنگهای درمان نشده نیز به همین ترتیب موجب نارسایی می شود.آترواسکلروز یا دیگر بیماریهای انسدادی عروق نیز موجب کم شدن جریان خون به کلیه شده وعملکرد کلیه ضعیف می شود.
نشانه بارز بیماریهای ارولوژی تورم سیستم جمع کننده (هیدرونفروز) است. و نشانه بارز بیماریهای داخلی دفع پروتیین و خون در ادرار می شود.
از آنجا که از دست رفتن ظرفیت کلیه طول می کشد، بنابراین شروع نارسایی کلیه به تدریج با افزایش اوره و کراتینین خون ظاهر می شود. هر چه کراتینین بالاتر رود یعنی ظرفیت از دست رفته کلیه بیشتر است.

تا زمانی که بدن ظرفیت کامل دفع مواد زاید را از دست نداده نیازی به درمان ندارد، لیکن جلوگیری از پیشرفت شرایطی که موجب اختلال شده را بایستی در نظر داشت. مثلا در صورتی که قند بالا موجب اختلال عملکرد کلیه شده، باید کنترل دقیق قند و در صورت لزوم تجویز انسولین صورت گیرد. در صورتی که انسداد مثلا سنگ حالب منجر به اختلال شده باید انسداد رفع شود. در این مرحله فقط ویتامین و مکمل های غذایی توصیه می شود. در برخی موارد نیز پیشرفت بیماری به نارسایی کامل غیر قابل اجتناب است.
با افزایش اوره وکراتینین  علایم بالینی تجمع مواد زاید در بدن مشخص می شود. خارش بدن، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، بی حالی از این علایم هستند. ولی بدتر از همه عوارض تجمع آب در بدن مثل تنگی نفس و ورم اندامها و همچنین گیجی ناشی از اوره بالای بدن است.
با این تظاهرات معمولا پزشک به دنبال درمان جایگزین خواهد بود که دیالیز و یا پیوند کلیه است.
دیالیز دو نوع کلی دارد. دیالیز صفاقی که از راه یک کاتتر تعبیه شده در شکم و تزریق مایع مخصوص دیالیز صفاقی به داخل حفره صفاق انجام می شود. دیالیز خونی از طریق کاتتر داخل ورید مرکزی یا فیستول شریانی-وریدی انجام می گیرد.
پیوند کلیه نیز دو نوع کلی دارد. پیوند از دهنده که فردی که کلیه اهدا می کند با گروه خونی و تطابق ایمنی سلولی، به شرط سالم بودن کلیه باقی مانده یک کلیه را به گیرنده اهدا می کند. ولی امروزه در سطح جهانی روش انتخابی پیوند از افراد مرگ مغزی می باشد.
پیوند کلیه به دلیل نظارت دقیق وزارت بهداشت فقط در بیمارستانهای دانشگاهی انجام می شود و در بخش خصوصی ممنوع شده است. لذا دوستانی که سوال می کنند که آیا دکتر رادخواه  پیوند کلیه انجام می دهید، پاسخ منفی است. بنده فقط در بیمارستانهای خصوصی اشتغال دارم. برای بیماران کلیوی انجمن حمایت از بیماران کلیوی هزینه های درمان پیوند را پوشش می دهد لیکن متاسفانه شرایط خرید و فروش عضو از نظر انسانی و جهانی نکوهیده است.
بسیاری از بیماران این سوال را می کنند که آیا پیوند کلیه برای کسی که رزرو کلیوی را از دست داده لازم است؟ جواب این سوال منفی است حتی در بیمارانی که علایم نارسایی خفیف کلیه دارند مثل افزایش سطح اوره خون توصیه نمی شود به استثنای کودکان که رشد آ نها به دلیل نارسایی کلیه کند شده.
آیا برای انجام پیوند کلیه لازم است بیمار حتما دیالیز شده باشد؟ در بعضی مکاتب طب تا بیمار دیالیز نشده باشد پیوند کلیه انجام نمی شود. دلیل این است که پیوند کلیه درمان سخت و پردردسری است و بیماران پس از انجام پیوند هم درمان دارویی و اقدامات درمانی لازم است و بیمارانی که از مشکلات دیالیز اطلاع نداشته باشند ممکن است از پیوند ناراضی باشند. ولی در کل دربیماری که به خوبی مطلع باشد، پیوند قبل از دیالیز منعی ندارد.

 

مقالات مرتبط:

سرطان کلیه و روش تشخیص

کیست های کلیه

سنگ های کلیه

ساعات کار مطب

شنبه                    21:30 - 18:30
دوشنبه                21:30 - 18:30
چهارشنبه             21:30 - 18:30

آدرس مطب و تلفن

   تهران- شهرک غرب- بلوار پاک نژاد - بین دادمان و دریا- مرکز پزشکی یادمان - طبقه اول

  88591523

   info@drradkhah.com

آدرس مطب دکتر رادخواه

جستجو